Внаслідок агресії рф з 24 лютого ринок новобудов в Україні завмер. Деякі забудовники продовжили роботи, однак це стосується в основному західних та центральних областей. Дефіцит і зростання вартості будівельних матеріалів ще більше ускладнив завдання для учасників ринку новобудов.
Але найбільш не пощастило тим інвесторам, у яких війна відібрала надію на майбутнє житло. Мова йде про новобудови, які зазнали руйнувань внаслідок обстрілів і ракетних ударів ворога.
Сьогодні поговоримо про наслідки війни і про те, що ж робити інвесторам у новобудови, які через руйнування новобудови втратили своє майбутнє житло.
Станом на 1 червня 3,5 млн українців мають пошкоджене або зруйноване житло. Йдеться про 116 тис. об’єктів загальною площею 14 млн кв.м. З них багатоповерхових будинків — 12,3 тис. (12 млн кв. м), індивідуальних садиб — 104,1 тис. (1,7 млн кв. м). Втрати інфраструктури нашої держави у грошовому еквіваленті сягають понад 130 млрд. доларів США.
Як діяти у випадках, коли у Ваш недобудований будинок потрапила ракета чи снаряд?
АЛГОРИТМ ДІЙ ПРИ РУЙНУВАННІ НОВОБУДОВИ ВНАСЛІДОК ВІЙНИ
1. ЗРОБІТЬ ФОТО- ТА ВІДЕОФІКСАЦІЮ РУЙНУВАНЬ НОВОБУДОВИ
Перш за все, намагайтесь якнайшвидше та якнайповніше зафіксувати факт та наслідки руйнування новобудови. Якщо зруйновано не увесь будинок, а лише окремі частини чи конструктивні елементи – визначте, чи пошкоджене саме Ваше майбутнє помешкання, чи сусідні квартири.
Зробіть фото і відео фіксацію пошкоджень та руйнувань новобудови.
2. ЗАФІКСУЙТЕ ФАКТ РУЙНУВАННЯ БУДИНКУ НАЛЕЖНИМ ЧИНОМ В ОРГАНАХ ВЛАДИ
Наступним етапом має стати внесення інформації про пошкодження майна до Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (ДІЯ) або (після створення) до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.
Така можливість передбачена для фізичних, а з 26 травня 2022 року і юридичних осіб відповідно до порядку, що затверджено Постановою КМУ №380 «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації».
Звертаємо увагу, що для фізичних осіб таке повідомлення прирівнюється до подання заяви про відшкодування збитків, що спричинені внаслідок пошкодження та знищення нерухомого майна.
3. СЛІДКУЙТЕ ЗА ЗАКОНОДАВСТВОМ З ПИТАНЬ ВІДШКОДУВАННЯ ЗБИТКІВ ВНАСЛІДОК ВОЄННИХ ДІЙ
20 березня 2022 р. Кабмін затвердив Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії РФ.
Одним із напрямів, за яким будуть визначатися розмір шкоди та збитків, — це втрати житлового фонду й об’єктів ЖКГ. Цей напрям включає у т.ч. вартість зруйнованих та пошкоджених об’єктів незавершеного житлового будівництва.
Впродовж наступних 6 місяців Мінрегіон повинен затвердити методику визначення шкоди та обсягу збитків. Після цього відповідні обласні, а також міські державні адміністрації безпосередньо визначатимуть шкоду та збитки щодо окремих об’єктів нерухомості.
26 травня 2022 року Постановою КМУ №380 «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації» зроблено перші кроки щодо визначення такого алгоритму.
Також важливим є прийняття за основу законопроєкту №7198 «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації».
Його прийняття допоможе особам, які інвестують у будівництво нерухомості, якнайшвидше отримати компенсацію від держави.
До прикладу, забудовник отримав всі дозволи на будівництво, а в новобудові були зведено лише каркас ( опорні конструкції та зовнішні стіни). В такому випадку законопроект передбачає, що компенсація буде видаватися у вигляді:
- фінансування виконання будівельних робіт з відновлення пошкодженого майна багатоквартирного будинку;
- грошової компенсації (на ремонтні роботи, будівництво чи купівлю нового житла);
- нового об’єкта нерухомості, будівництво якого профінансує держава.
Після прийняття вказаного законопроекту №7198 та набуття законом чинності – вказаний алгоритм запрацює і можливість отримати обіцяне житло стане більш реальною.
4. ЗВЕРНІТЬСЯ З ЗАЯВОЮ В ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ ПРО ЗЛОЧИН, ВНАСЛІДОК ПОШКОДЖЕННЯ МАЙНА ТА ВНЕСЕННЯ ДАНИХ ПРО ЄРДР
Ця дія є важливою в контексті визнання Вас потерпілою стороною та поширення на Вас міжнародних норм по компенсації за шкоду завдано військовими злочинами.
Для правильності написання звернення – зверніться за консультацією до кваліфікованих юристів.
Крім цього існує можливість отримання безоплатної правової допомоги у відповідних регіональних центрах БПД або через гарячу лінію Міністерства юстиції.
5. ЗБЕРІГАЙТЕ БУДЬ-ЯКУ ПУБЛІЧНУ ІНФОРМАЦІЮ ПРО РУЙНУВАННЯ ВАШОЇ НОВОБУДОВИ
Інтернет-видання та ЗМІ зберігають інформацію тривалий час. Однак, все ж таки не зайвим буде зробити відповідні резервні копії повідомлень про руйнування Вашого будинку та зберегти можливі фото і відеоматеріали (задля визнання цих фактів такими, що не потребують додаткового доведення у майбутньому).
6. ЗВЕРНІТЬСЯ З ВІДПОВІДНОЮ ПИСЬМОВОЮ ЗАЯВОЮ ДО ЗАБУДОВНИКА
Обов’язково офіційно (в письмовій формі) повідомте забудовника про Ваш намір отримати в кінцевому результаті квартиру за договором та вимагайте від нього проведення усіх дій, повязаних з фіксацією руйнувань та визначенням вартості заподіяної шкоди. Багато в чому Ваші шанси залежатимуть від активної позиції Забудовника.
Адже, якщо забудовник не сприятиме фіксації руйнувань, або не звернеться у відповідні органи для процедури визначення розміру збитків від знищення (пошкодження) новобудови, тоді процедура компенсації чи відбудови будинку може так і не відбутись. Найкраще в таких випадках діяти колективно.
Для цього потрібно створити ініціативну групу з інвесторів новобудови та підготувати колективного листа. Крім цього, варто бути залученим у процедуру огляду комісією з питань визначення розміру завданих збитків. Створіть засоби спільної комунікації задля координації роботи у цьому напрямку.
7. ЗАРУЧІТЬСЯ ПІДТРИМКОЮ ЮРИСТА З ПИТАНЬ НЕРУХОМОСТІ
Дуже часто Забудовник бажає уникнути будь-якої відповідальності, зіславшись на війну як на форс-мажорну обставину. Вам важливо не допустити таких дій, та вирішувати проблему за допомогою кваліфікованого юриста з новобудов.
Кожен договір з забудовником як правило в першу чергу захищає інтереси забудовника, а не інвестора. Крім цього забудовник отримав своє за Договором, а інвестор – поки що – ні.
Тому, дуже важливим є розуміти Ваші права за договором із забудовником, та не допустити ухилення забудовника від виконання своїх зобов’язань за договором.
Також варто відповідально віднестись і до своїх платіжних зобов’язань. Адже невиконання Вами графіків платежів може бути формальною причиною для забудовника розірвати з Вами Договір.
У будь-якому разі, підтримка юриста з нерухомості тут як то кажуть must have.
8. ОБ’ЄДНАЙТЕ СВОЇ ЗУСИЛЛЯ З ІНШИМИ ІНВЕСТОРАМИ ТА ЮРИСТАМИ
В умовах тотальних руйнувань дуже часто людям не вистачає ресурсів для боротьби. Держава у цьому плані не ідеальна. Не завжди законодавство швидко і вдало реагує на виклики сьогодення. Процедури прописуються «з нуля». Період адаптації та виправлення помилок займатиме ще значних витрат часу. А люди страждають щодня, і щодня їм доводиться вирішувати нагальні проблеми виживання та існування в умовах війни. В таких випадках дуже важливо об’єднуватись у спільні групи та вирішувати колективні завдання з оптимізацією ресурсів та коштів. Благо для цього є всі умови. Засоби масової комунікації зараз працюють на всіх можливостях. Тому – знаходьте однодумців через соцмережі у своєму місті, кооперуйте свою роботу, домовляйтесь про взаємопідтримку та взаємозамінність на кожному з етапів співпраці.
І тоді складні речі здаватимуться набагато простішими, а справи вирішуватимуться більш ефективно.
Ринок новобудов буде жити і надалі. А тому, питання відновлення новобудов, пошкоджених війною, залишатиметься і надалі актуальним.
Сподіваємось, цей матеріал був корисний для Вас. Якщо Ви бажаєте отримати більш ґрунтовну юридичну консультацію з питань новобудов – звертайтесь до нас в офіс або за телефоном.
Все буде Україна!
Ми обов’язково переможемо!